Par zīmoliem un saldējumu

Rakstu šo tekstu un mielojos ar Ben & Jerry’s ķiršu un šokolādes gabaliņu saldējumu, bet ledusskapī man stāv arī Häagen-Dazs karameļu saldējums. Ar to un citiem kārumiem, it īpaši dzīvojot ASV, gan jābūt ļoti piesardzīgam. Pēc pirmā šeit nodzīvotā gada mans svars pieauga par kādiem 15 kilogramiem, un tikai tagad es esmu iemācījies ēst gausīgi un saglabāt kaut cik pieņemamu fizisko formu.

Ilgus gadus mans mīļākais saldējums ir bijis Häagen-Dazs, un es, tāpat kā vairums amerikāņu, biju pārliecināts par tā augstdzimušo Eiropas izcelsmi. Tikai nesen uzzināju, ka no Eiropas šajā saldējumā nav ne smakas — tas ir dzimis un audzis skarbajā Ņujorkas piepilsētā Bronksā. Mana iemīļotā raidieraksta Business Wars nesenā sērijā bija sīki un smalki izstāstīta abu lielāko ASV saldējuma zīmolu vēsture un asiņainā cīņa par tirgu. Turklāt, manuprāt, ļoti labi parādīta arī reklāmas un sociālā mārketinga nozīme šo zīmolu attīstībā. 

ASV gandrīz visi populārākie zīmoli par kaut ko iestājas. Ben & Jerry’s izcēlās ar dažādu progresīvu politisku cīniņu atbalstu. Bet savas darbības pirmsākumos postulēja, ka šajā uzņēmumā pat vislielākā alga varēs būt tikai četras reizes lielāka nekā vismazāk atalgotajam uzņēmuma darbiniekam. Šo politiku gan gadu gaitā nācās paslaucīt zem tepiķa, jo ar tik trūcīgu algu kļuva neiespējami iesaistīt «topa talantus». Häagen-Dazs savukārt iestājās par bitēm un to labklājību, jo bez bitēm, kā zināms, iznīkst visi augi, kuriem ir nepieciešama apputeksnēšana. 

Ja pasaulē nebūtu zīmolu, iepirkšanās veikalos vai internetā būtu ļoti mokoša, gandrīz vai pilnīgi neiespējama. Kā gan es zinātu, kurā veikalā vispār iet un kādas preces izvēlēties? Kā es nopirktu vienu vai otru automašīnu, ja man nebūtu pastāstīts, ka Īlons Masks ir ļoti progresīvs un nākotni redzošs čalis, kurš cilvēci aizvedīs uz citām planētām un varbūt arī ar elektroauto izglābs Zemi no piesārņojuma un globālās sasilšanas? Visu to zinot, man nav īpaši ilgi jādomā, izvēloties savu nākamo auto, kuru atbilstoši laika garam nopirku ar dažiem klikšķiem internetā.

ASV ir reklāmu zeme. Šeit televīzija pārraida apmēram piecreiz vairāk reklāmu, nekā esmu redzējis jebkurā citā valstī. Visvairāk reklamē neveselīgu (un arī ļoti veselīgu) pārtiku, alkoholu, mobilo sakaru operatorus, apdrošināšanu un medikamentus, ieskaitot antidepresantus un pretvēža zāles. 

Protams, arī ASV reklāmas industrija piedzīvo pamatīgas pārmaiņas — cilvēki mazāk patērē tradicionālos medijus, bet vairāk laika pavada sociālajos tīklos. Tāpat kā Latvijā, arī šeit drukātajai presei ir grūti laiki — aizvien mazāk cilvēku to abonē un lasa, līdz ar to arī zīmolu attīstītājiem ir jādomā, kādas stratēģijas izvēlēties, lai nodrošinātu attīstību. Senāk mārketinga aģentūras tirgoja raidlaiku televīzijā vai reklāmas laukumus avīzēs, taču tagad viņiem pavērušās plašas un ienesīgas iespējas pārdot influenceru pakalpojumus. Piemēram, Lionels Mesi par vienu ierakstu sociālajos tīklos var paprasīt pusmiljonu vai pat vairāk dolāru, bet no Latvijas zīmoliem ASV visvairāk iecienītie ir Stoli degvīns un Kristaps Porziņģis. 

Aizvien vairāk reklāmas naudas tiek tērēts lielajās interneta kompānijās Google un Facebook. Kā sēnes pēc lietus ir saaugušas dažādas «digitālās» reklāmas aģentūras, «līdu» ģenerēšanas eksperti un mājaslapu meklēšanas algoritmu optimizācijas speciālisti. Izvēļu pārbagātība vienlaikus ir gan iespēja, gan lāsts. Sociālie tīkli, protams, ļauj arī mazpazīstamiem zīmoliem aiziet «virāli», viņu vēstījumam ļoti strauji gūstot milzīgu popularitāti. Tomēr šie panākumi nereti vairāk līdzinās uzvarai loterijā nekā rūpīgi izplānotas un īstenotas mārketinga stratēģijas rezultātam. 

Kaut ko līdzīgu piedzīvoja arī šo rindu autors, tirgojot ASV un citās valstīs SAF Tehnika ražotos Aranet gaisa kvalitātes sensorus. Negaidīta parādīšanās telekanāla CNN prime segmentā nodrošināja arī slavu sociālajos tīklos, visai eksplozīvu pieprasījuma pieaugumu un apgrozījuma kāpumu. Bet kaut ko tādu atkārtot bez milzu reklāmas budžeta būtu mazticami. 

Protams, zīmola attīstībā vislielākā loma ir pacietībai un konsekvencei — ja vēlies, lai tevi ņem nopietni, regulāri piedalies pareizajās izstādēs, stāsti par savu produktu nozares interneta izdevumos un izvēlies īstos influencerus. Esmu vairāk nekā pārliecināts, ka tieši «ietekmētāju» atklāšana un veicināšana ir viena no mūsdienu mārketinga aģentūru veiksmes formulām.

Es vadu  www.saftehnika. com  Ziemeļamerikas filiāli un lielāko daļu laika pavadu Denverā, Kolorādo štatā, ASV.

Par SAF IoT bezvadu sensoriem Aranet lasiet šeit: www.aranet.com

Pārējos mana bloga ierakstus vari izlasīt  šeit: http://www.bergsblogo.com.

Ja lasītais patika, nekautrējies un padalies ar saviem draugiem!

1 Comments on “Par zīmoliem un saldējumu”

  1. Ka vienmēr – ļoti foršs raksts. Tikai atšķirībā no iepriekšējiem tagad, braucot mājās, būs jāiegriežas veikalā pēc saldējuma.

    Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: