Kas noticis 2022. gada pavasarī

Pavasaris ASV atnāca ar masu apšaudēm, vidusposma (midterm) vēlēšanu politiskajām kaislībām (abortu aizliegšana vai atļaušana amerikāņiem ir īpaši mīļa un sena tēma), sen nepieredzētu cenu kāpumu, Īlona Maska tvitera pirkšanu un amerikāņiem piemītošo nesatricināmo pārliecību, ka viņu valsts ir pati labākā un morāli skaidrākā pasaulē. No ikdienas dzīves Covid-19 ir praktiski pazudis, lielākā daļa cilvēku sejas maskas vairs nevalkā pat lidostās un tradicionāli līdz pēdējai vietai izpārdotajās lidmašīnās. Taču tam ir arī sekas — saslimstība ar Covid-19 ASV lielajās pilsētās atkal strauji pieaug. 

Pirms kāda laika norisinājās Baltā nama korespondentu vakariņas — nacionālajos medijos plaši atspoguļots pasākums, kurā piedalās viss politiskais, žurnālistu un mediju personību krējums. Fakts, ka pazīstamais epidemiologs Ēriks Feigls-Dins (Eric Feigl-Ding) ietvītoja ar Aranet4.com veiktos CO2 mērījumus pusdienu norises vietā, mūsu pārdošanas apjomus Amazon ASV trīskāršoja uz pāris nedēļām, kas uzskatāmi demonstrē influenceru spēku — epidemiologam ir vairāk nekā 700 tūkstoši sekotāju tviterī. Pēc vakariņām Covid-19 «noķēra» gan valsts sekretārs Entonijs Blinkens, gan vēl bariņš prominenču, ko arī ļoti precīzi paredzēja mūsu Aranet mērījums. Tātad laime nelaimē — slimība uzņem apgriezienus, un līdz ar tiem aug arī Aranet4 B2C pārdošanas apjomi. 

Tā kā Covid-19 «it kā izbeidzies», šopavasar piedalījāmies izstāžu un konferenču maratonā — nepārspīlēšu, teikdams, ka aprīlī un maijā apmeklējām kādu duci dažādu smalku pasākumu. Viena no SAF Tehnika svarīgākajām ASV izstādēm ir NAB Show, kas katru pavasari notiek Lasvegasā un ir veltīta televīzijas tehnoloģijām. Man patīk piedalīties izstādēs, kur vismaz kādā nelielā nišā esam neapstrīdami tirgus līderi, jo mūsu Studio to Transmitter Links izmanto kādi 80% no ASV televīziju ziņu studijām. 

Izstāde bija samērā labi apmeklēta — salīdzinājumā ar pirmspandēmijas laiku apmeklētāju bija par kādiem 25% mazāk, tomēr visus svarīgākos klientus satikām. Uzkrītoši mazāk bija apmeklētāju no ārzemēm — starptautiskie ceļojumi ir kļuvuši dārgi un arī riskanti, jo iespēja noķert vīrusu nozīmē dārgu karantīnu, pārceltus reisus un zaudētu laiku. No mūsu stenda sešiem darbiniekiem trijiem dažas dienas pēc izstādes konstatēja Covid-19, bet trīs (ieskaitot mani) nesaslima. Dalība masu pasākumos joprojām ir pielīdzināma loterijai.

Vēl interesanta pieredze bija aprīļa sākumā Losandželosā notikusī latviešu uzņēmēju tīklošanās konference Spotlight Latvia. Pasākumu organizēja Latvian-American Chamber of Commerce, atbalstīja Ārlietu ministrija, LIAA, Rīgas dome, Red Jackets, ALA un AmCham — tātad visas organizācijas, kurām šādu pasākumu arī pienāktos atbalstīt. Prominentākie un iedvesmojošākie konferences runātāji bija Laila Robins, slavena latviešu izcelsmes ASV aktrise, un Lolita Ritmanis, atzīta un apbalvota komponiste, kura cita starpā ir komponējusi mūziku filmai Dvēseļu Putenis. Latvijas valsti šajā konferencē pārstāvēja tā laika ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs, LIAA direktors Kaspars Rožkalns un citi atbildīgie darbinieki.

Lai arī konferences tēma bija veltīta «izklaidei, multimedijiem un tehnoloģijām», absolūtais dalībnieku vairākums no Latvijas puses bija tehnoloģiju jaunuzņēmumi. Atliek secināt — lai kāda būtu Spotlight Latvia deklarētā tēma, tieši tehnoloģiju jaunuzņēmumiem ir ambīcijas, un vēlme iekarot jaunus tirgus ierakstīta viņu DNS. Domāju, viņiem bija interesanti gan pačupoties savā starpā, gan iegūt vienu otru jaunu biznesa kontaktu ASV. Turklāt pasākums notiek vairākas dienas, kuru laikā visi dalībnieki dzīvo vienā un tajā pašā viesnīcā, kas rada tādu kā kruīza kuģa sajūtu. To vēl vairāk pastiprināja fakts, ka konference norisinājās vēsturiskajā Losandželosas hotelī Millennium Biltmore Hotel, kurā 20. un 30. gados tika organizētas Oskaru pasniegšanas ceremonijas, par ko liecināja gaiteņos izliktās daudzās tālaika fotogrāfijas.

Daudzi dalībnieki kā vizītes mērķi minēja finansējuma piesaisti. Tomēr, kā zināms, ar naudu ir tāpat kā ar lietussargu lietainā dienā — tad, kad tev to visvairāk vajag, ar uguni nesameklēsi, bet, kad jau pietiek, būs vēl. Domāju, ka mūsu jaunuzņēmumiem šobrīd vieglāk tikt pie investoriem ir Baltijā, kur darbojas pietiekami daudzi valsts atbalstīti investīciju fondi, kuru tiešais uzdevums ir atrast un finansēt perspektīvus vietējos uzņēmumus. Ja gribi tikt pie naudas ASV, pārcelies uz šejieni un rēķinies, ka būs jāpavada gari gadi grūtā un mērķtiecīgā darbā un uzņēmumu izdosies palaist tikai tad, ja būsi ļoti labs un tev paveiksies.

Pieaugošās inflācijas dēļ arvien biežāk arī dzirdu, ka dāsnā finansējuma laiki tuvojoties beigām — fondiem vairs nebūšot pieejas lētai naudai, tāpēc jaunajiem uzņēmējiem tiek ieteikts pastiprināti studēt boot strapping filozofiju un gatavoties tam, ka nauda no ārpuses nenāks, nāksies mācīties attīstīt biznesu no pašu nopelnītā. 

Kā lai šādos neskaidros apstākļos necitē slavenā padomju laika romāna Maskava—Gailīši autoru Venediktu Jerofejevu: «Visam pasaulē jānotiek lēnām un nepareizi, lai cilvēks nekļūtu lepns, lai cilvēks būtu skumjš un apjucis.»

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: