Par piedzīvojumiem un uzņēmējdarbības gēnu

Foto: Krišjānis Radziņš

2015. gada vasarā es nedaudz naivi apsolīju palīdzēt savam brālim Normundam, vadot SAF Tehnika ASV filiāli SAF North America. Dodoties pāri «lielajam dīķim», solījums bija šāds: «Es garantēju, ka vienu gadu es ar šo nodarbošos.» 

Ap to pašu laiku mani uzmeklēja arī Nellija Ločmele. «Dzirdēju, ka tu dosies uz ASV, mūsu žurnāla lasītājiem varētu būt interesanti, ja tu dalītos ar saviem piedzīvojumiem.» Piedzīvojums ir ļoti labs apzīmējums tam, ko daru, jo ietver izaicinājumus, pašrefleksiju un tai sekojošo pilnveidošanos. Daudz nedomājot, es piekritu un tā tiku pie vēl viena piedzīvojuma — slejas šajā interesantajā, izglītojošajā un uz pozitīvu rīcību rosinošajā izdevumā. 

Kopš tā laika ir pagājuši septiņi gadi, kuru laikā vairāk nekā 40 rakstos esmu apcerējis sev tuvas un, pēc maniem ieskatiem, žurnāla lasītājiem noderīgas tēmas. Esmu runājis gan par ASV biznesa vides nacionālajām īpatnībām, gan par mūs visus ietekmējošām politiskām un ekonomiskām norisēm, par uzņēmuma vadīšanu kopumā, bet par pārdošanu, mārketingu un biznesa attīstību it īpaši. 

Ir bijušas reportāžas no izstādēm, kurās piedalījās SAF Tehnika. Dalījos ar atziņām par panākumiem vai to trūkuma gadījumos — par iegūto pieredzi. Esmu runājis arī par trimdas sabiedrības un Latvijas uzņēmēju sadarbību. Joprojām uzskatu, ka ārzemēs dzīvojošo Latvijas izcelsmes uzņēmēju, speciālistu un zinātnieku potenciāls var dot svarīgu pienesumu Latvijai un mūsu eksportējošajiem uzņēmējiem. Šajā jomā vēl ļoti daudz jādara, lai nostiprinātu un paplašinātu sadarbības tīklus un savstarpējās palīdzēšanas kultūru. 

Bet vairāk par visu mani interesē un aizrauj stāsti par cilvēkiem — tiem, kuri nepaguruši strādā, ir gatavi simtiem reižu krist, uzklausīt līdzcilvēku neizpratni un skepsi, celties, mēģināt un darīt atkal un tā, kamēr viņu vīzija un sapņi iegūst konkrētas un fiziskas aprises un maina mūsu dzīvi. Tieši šis «atomreaktors» ir jābūvē un jādarbina mūsu valstī — griba darboties, radošums, uzņēmējdarbības gēns.

Viena no tradīcijām, ko esmu iedibinājis uzņēmumā SAF Tehnika, ir co-working weeks jeb kopstrādes nedēļas. Vairākas reizes gadā klātienē satiekas visi ASV kolēģi un piedalās arī viesi no Latvijas. Šis laiks domāts, lai kopīgi atskatītos uz paveikto, analizētu rezultātus un plānotu nākotni. Bet vairāk par visu — lai tīklotos un labāk cits citu iepazītu. Jo labi kopā strādā tikai cilvēki, kuri cits citam uzticas, bet uzticēšanās rodas kopīgi pavadītā laikā un kopējos piedzīvojumos. 

Pirms dažām nedēļām pie manis ASV viesojās arī kolēģe Aira no Latvijas. Brīvdienās kopā devāmies nelielā divu dienu izbraucienā kalnos — viens no Denveras jaukumiem ir brīnišķīgo kalnu un fantastisko dabas parku tuvums. Izbrauciena laikā Aira man jautāja: «Kur ir vieglāk vadīt uzņēmumu — Latvijā vai ASV?» Daudz nedomājot atbildēju, ka ASV, jo ASV darbinieki precīzāk izpilda vadītāja norādījumus, ir disciplinētāki un vairāk orientēti uz rezultātu, nevis abstraktām idejām. Viņiem paaudzēs ir ieaudzināts, ka laiks ir nauda un ka par labu darbu ir jācīnās. 

Atšķirības spējā organizēt savus darbus šobrīd varu novērot arī pavisam praktiski, jo vienlaikus remontēju abas savas dzīvesvietas — Latvijā un ASV. Amerikā īsā laikā ir iespējams padarīt vairāk, bet viss arī maksā nesalīdzināmi dārgāk. Latvijā viss notiek ilgāk, piņķerīgāk, bet lētāk un bieži arī kvalitatīvāk. 

Latvija ir bagāta ar izgudrotājiem, māksliniekiem un tehniskajiem speciālistiem, bet joma, kurā noteikti atpaliekam no ASV un attīstītās pasaules, ir cilvēku vadības un darbu plānošanas un organizēšanas prasmes. Pēdējo septiņu gadu laikā šajā jomā es saskatu nenoliedzamu progresu, bet, lai sasniegtu pasaules līmeni, vēl ļoti daudz ir jādara.

Kā droši vien nopratāt no retrospektīvā ievada, šī ir mana noslēdzošā sleja šādā formātā žurnālā Ir Nauda. Ir pagājuši septiņi gadi, un gan žurnālam, gan arī man ir pienācis laiks pārmaiņām. Esmu pateicīgs par šo laiku — tas man deva ļoti daudz, un ceru, ka nelika vilties arī jums, maniem lasītājiem. Visu manu rakstu arhīvu un vēl papildus kādus 120 bloga ierakstus atradīsit Bergsblogo.com.

2 Comments on “<strong>Par piedzīvojumiem un uzņēmējdarbības gēnu</strong>”

  1. Liels paldies par ierakstiem! Es gan ļoti ceru, ka pastāvēs, kas mainīsies un tādejādi jūsu pieredze un domu gājiens turpināsies- bet, saprotams, ka citā veidolā. Tomēr ceru, ka tikpat sasniedzamā! Veiksmes!

    Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: