Kā ceļot labāk.

Jau kādu laiku gribēju uzrakstīt blogu par ceļošanu. Sēžu United lidmašīnā, kas lido no Denveras uz Bostonu. Rīt pārlidošu uz Ņujorku, tāpēc šis liekas piemērots brīdis pakavēties pie ceļošanas tēmas.

Lielākā daļa manu braucienu ir saistīti ar biznesu, tāpēc par šo prieku maksā darba devējs. Ja daudz braukā apkārt, arī maksājumu un rēķinu ir daudz. Ja negribi pats maksāt, jāprot laicīgi atskaitīties. Līdz ar to, lai grāmatveži nesajuktu prātā, cenšoties piedzīt tēriņu atskaites, tēriņu uzskaite, čeku savākšana un nodošana “Road Warrioriem” ir paša labklājībai svarīga lieta. Iepriekš rakstīju, ka esmu startup, sekretāres man nav, braucieni jāorganizē pašam. Viens no ērtākajiem interneta servisiem ir Orbitz. Tas ļauj izveidot profilu, piesaistīt maksājumu kartes, ievadīt adresi, visas “frequent flyer” kartes un citu viesnīcu rezervēšanai un lidmašīnas biļešu pirkšanai nepieciešamo informāciju, tā ka lidmašīnas biļetes iegāde vai viesnīcas rezervācija tiešām ir salīdzinoši ātra, ļauj izvēlēties sakarīgas cenas un turklāt, pēc pasūtījuma veikšanas, uz e-pastu tiek atsūtīts maksājuma dokuments, kuru var ērti ierakstīt kā atsevišķu failu un pēcāk izmantot komandējumu atskaitēs. Lidojumu cenas var atšķirties pat 5-10 reizes, tāpēc vienmēr ir labi izmantot Orbitz, lai atrastu izdevīgāko variantu. Piemēram, ja gribu rīt lidot no Denveras uz Ņujorku, tad cena vienā virzienā būs $500-600, bet biļete pēc divām nedēļām uz Fīniksu abos virzienos maksā tikai smiekla $80. Normāla viesnīca maksā no $120-$220. Nomalē būs lētāk, Ņujorkā vai Bostonā dārgāk. Es domāju puslīdz labas 3-4 zvaigžņu viesnīcas. Orbitz vēl piedāvā jauku iespēju apskatīties citu ceļotāju atsauksmes un novērtējumu, kurš parasti arī atbilst patiesībai un ļauj izvairīties no prusaku apsēstiem slazdiem.

Daudz ceļojot ar lidmašīnām, diezgan ātri sakrājas lojalitātes punkti. Piemēram, aptuveni pusgadu ceļojot, esmu ticis līdz United Premier Silver klienta statusam. Tā ir liela lieta, jo dod divas būtiskas priekšrocības – “Priority access” iekāpšanu un vienu bezmaksas bagāžas vienību, kura normāli maksā $25 par lidojumu vienā virzienā. Prioritārā iekāpšana parasti nozīmē, ka tiec līdz geitam 20-30 minūtēs un bez lielas rindā stāvēšanas. “Boarding Group” 1  vai 2 nozīmē, ka lidmašīnā iekāpsi viens no pirmajiem. Amerikāņi ļauj ņemt līdzi lidmašīnā rokas somu un paliela izmēra čemodānu. Tāpēc plaukti virs sēdekļiem vienmēr ir pārbāzti, un visām somām vietas nepietiek. Viens no maniem labākajiem dzīvi atvieglojošajiem pirkumiem ir neliela izmēra ādas mugursoma. Tā negāžas, un to ir viegli novietot pie kājām, tāpēc piebāztie plaukti mani nemaz nesatrauc. Bez tam mugursoma ļauj staigāt ar brīvām rokām. Otrs labais pirkums ir  mazais MacBook. Tā izmērs ļauj ērti strādāt lidmšīnas šaurībā, ko arī šobrīd, sēžot lidmašīnā Bostona – Ņujorka, daru. Ir divi veidi, kā  lidojot izdodas īsināt laiku. Strādāt vai sarunāties ar blakussēdētājiem. Kuru no variantiem izvēlēties, ir atkarīgs no garastāvokļa un blakussēdētāja. Amerikāņiem gan runāties ļoti patīk, un iepazīšanās notiek viegli.

Vēl gandrīz visās ASV lidmašīnās ir Wi Fi. United par to prasa $3.99 par stundu, nav nemaz tik slikti.

Aviokompānijas Amerikā naski izmanto NPS (Net Promoters Score) metodi klientu apmierinātības noteikšanai. Pēc reisa, kas īpaši kavējies, saņemu kārtējo aptaujas anketu. Dusmās salieku visur “1” un uzrakstu, ka mūžā tādu draņķi kā United nevienam neieteikšu. Nākamajā dienā jālido uz Kaliforniju. Pirms lidojuma pienāk iepriecinoša e-pasta vēstule, ka esmu “upgreidots” uz “First Class”. Kā saka amerikāņi: The squeaky wheel gets the grease.”

Esmu atradis ērtu metodi tēriņu uzskaitei. Dropbox esmu izveidojis folderus ar mēnešu nosaukumiem. Katru reizi, kad nopērku biļeti, rezervēju auto, braucu ar Uber vai tērējos restorānos, čeku saglabāju kā failu attiecīgā mēneša folderī. Ja čeks ir papīriņš, tad, saņemot to, nekavējoties nofotografēju. Telefona “camera roll” arī sinhronizējas ar Dropbox, tāpēc nekas nepazūd, un tiem papīriņiem tieku klāt no jebkura datora vai arī sava telefona. Mēneša beigās tikai atliek visus čekus saskaitīt Excel  failā, pierakstīt pamatojumu, un atskaite gatava. Reti kad tas aizņem vairāk par pusstundu.

Atlidojot uz citu pilsētu, jāizvēlas pārvietošanās metodes. Ja jābrauc tālu – es teiktu, virs 50km, tad vērts īrēt auto. Ja autonomā esi jau reģistrēts klients, internetā var 10min laikā rezervēt mašīnu un ielidojot uzreiz doties pēc sagatavota auto, nav ne jāstāv rindās, ne ar kādu jāskaidrojas. Ja brauksi ar īrētu auto, tad svarīga ir navigācija, jo svešā pilsētā vienos naktī orientēties ir grūti. Tāpēc risinājums ir smartfons un Waze. Papildu priekšrocība, ka tas čakli ziņo par policijas posteņiem un dažādiem šķēršļiem ceļā. Īslaicīgi Amerikas apceļotāji var mierīgi nopirkt T-Mobile priekšapmaksas SIM karti par kādiem $40, tad 1GB datu limits un vietējais telefona numurs ceļošanu padara daudz ērtāku. Bez Amerikas telefona numura pat restorānu normāli nenorezervēsi, un vispār Amerikā gandrīz visas lietas tiek sarunātas pa telefonu. Bez sava numura būsi mēmais. Ja braucat kompānijā, tad apsverams variants ir SIM karti ielikt wi fi maršrutizētājā, un visiem kopā baudīt interneta pieslēgumu. Var jau, protams, arī telefonu iedarbināt “wifi hotspot režīmā”, un tad būs gan telefons, gan arī visi draugi varēs pieslēgties internetam. Izmantojot Waze navigācijai, iesaku atcerēties, ka telefonam vajadzīgs turētājs un USB lādētājs ar vadu, jo traki bīstami braukt, blenžot kaut kur uz sēdekļa nomestā ekrānā. Tiesa, telefona turētāju esmu aizmirsis vismaz divas reizes īres mašīnā (vienreiz arī maku ar visām kredītkartēm), tāpēc, kad vien iespējams, cenšos izmantot Uber pakalpojumus. Uber tevi atrod pēc telefona GPS lokalizācijas vietas. Grūtāk kaut ko aizmirst, nav jāstreso par navigāciju, nav jāmeklē un jāmaksā par stāvvietām, nav jāiepilda benzīns. Visbiežāk arī lētāk. Vienīgi nemēģiniet saukt Uber lielpilsētas centrā, kādos 11 vai 12 naktī, vietās, kur starp naktsdzīves centriem pārvietojas pūļi. Tad sava Uber atrašana atgādina kaut kādu vājprātīgu “aklo vistiņu” spēli.

Viesnīcas vēlams izvēlēties pēc novietojuma, citu lietotāju atsauksmēm un cenas. Kā jau minēju, ērti to darīt ar Orbitz. Citi saka, ka Airbnb esot vēl ērtāks un lētāks variants. Esmu šādi īrējis dzīvokļus uz nedēļu vai ilgāk. Ja ceļo ar ģimeni vai draugu kompāniju, tad Airbnb noteikti ir daudz labāks variants par viesnīcām, kuras tomēr ir bezpersoniskākas. Turklāt dzīvokļiem parasti ir komunikabli saimnieki, kuri viskautko izstāsta un iesaka.

Ja galamērķī nav zināms labs restorāns un neesi McDonalds vai Dunkin Donats (“America runs on Dunkin”) cienītājs, tad sakarīgu maltītes vietu vislabāk meklēt Tripadvisor vai Yelp. Uzliec savus kritērijus, un šie appi tevi aizvedīs uz vajadzīgo vietu vai palīdzēs to rezervēt. Sistēma, kad klients atstāj vērtējumu un savu komentāru, darbojas nevainojami. Starp citu, arī Uber pasažieris atstāj vērtējumu par šoferi un arī šoferis par pasažieri. Saki, ko gribi, bet konkurence un godīgs un visiem redzams vērtējums ir vislabākais motivators kvalitātes uzlabojumiem.

Vēl ceļojot jāpiedomā par apģērbu. Šodien Losandželosā ir +27 grādi, bet Ņujorkā -6. Noderīgi paņemt siltus apavus, cepuri, šallīti un cimdiņus. Ceļojot gadās sagrēkot un rīt tos Dunkin Donutus vai citus draņķus. Tad forši paņemt arī sporta drēbes, skrienamos apavus un izskriet vai aiziet uz sporta zāli. Labāk jau katru dienu.:)

Nezini, ko iesākt vakarā – Facebookā vari redzēt, kuri paziņas ir tuvumā. Bez tam cūka jau vienmēr dubļus atrod. Flash Seat aplikācija ļaus nopirkt biļeti uz kādu pasākumu. Piereģistrējies meet.com un ej uz dažādu interešu grupu tusiņiem. Gribi spēlēt futbolu vai galda tenisu – lūdzu. Varbūt iesaistīties vēstures mīļotāju interešu klubā? Nav problēmu. Amerikāņi ir mobila tauta, viegli maina pilsētas un tāpēc viss ir pakārtots iespējami ērtākai jaunās dzīves uzsākšanai.

Esmu tehnoloģiju cilvēks, tāpēc mani ceļošanas padomi tādi utilitāri tehniski. Citi noteikti varētu labi pastāstīt, kā vērot, krāt iespaidus vai izbaudīt vietas auru un enerģijas, atrast interesantas vietas vai cilvēkus. Kādreiz noteikti uzrakstīšu trako cilvēku atrašanas ceļvedi.

Ņujorkas Metropolitēna opera. Ceļojot jābauda arī kultūra.

2016-02-12 19.39.47

Bally mugursoma ir viens no labākajiem ceļojumu pavadoņiem.

2015-08-08 06.29.10

Ar dievu Bostona, ceļā uz Ņujorku. Nieka stundas lidojums.

2016-02-11 19.55.32

 

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: