Par zemajām debesīm un svilstošo pakaļu

Pēc mazliet ilgāka pārtraukuma atkal esmu nokļuvis Rīgā un uzkavēšos šeit gandrīz līdz jūlija beigām. Pagaidām jūtos apdauzīts gan no nepārejošā džetlega – no rītiem ilgi jāguļ, bet vakaros nevar aizmigt, gan arī no tā, ka pat savās mājās es vēl tā īsti nejūtos kā mājās, bet kā mazliet dīvainā, pasvešā vietā.

Lai uzplauktu, man ir nepieciešams “actions”, un šādā režīmā es varu sevi iedzīt tad, kad kārtīgi svilst pakaļa un mutē ir asiņu garša. Piemēram, uzņēmuma kontā nauda ir tik daudz, lai izvilktu vēl kādu nedēļu, un jāskrien pa galvu, pa kaklu, lai no draudzīgiem klientiem izlūgtos priekšapmaksu vai pasūtījumu. Vai arī projekta nodošanas termiņi tuvojas vēja spārniem un visiem ir jāsāk maršēt nāves maršs, lai izmuktu no tuvojošās katastrofas.

Varbūt tāpēc arī es aizbraucu uz Ameriku, lai permanenti justu to asiņu garšu mutē? ASV dzīve izmaksā vismaz 4 reizes vairāk nekā Latvijā, tāpēc, lai turētos līmenī, jāskrien ātri un visu laiku jābaidās izkrist no karuseļa. Iespējas iegriezt pamatīgu virpuli ir lielas, bet arī konkurence milzīga. Tāds motivējošs kāmju trenažieris ir Amerika.

Nesen izlasīju grāmatu “Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future.” Lai arī pati grāmata ir uzrakstīta draņķīgi, tomēr tajā aprakstītie fakti ir ārkārtīgi interesanti. Masks bija Paypal lielākais akcionārs. 2002. gadā viņus nopirka eBay, un Masks par to saņēma 165 miljonus dolāru. Tā arī bija pirmā lielā nauda, ko šis Dienvidāfrikā dzimušais un augušais puisis nopelnīja, pirms tam viss viņam bija gandrīz kā kādā mūsdienu Latvijas startapā. Tā vietā, lai nopirktu kādu glītu jahtu un pāris villas, viņš visu šo naudu, un vēl mazliet aizņemoties, iegrūda raķešu iesācējuzņēmumā SpaceX un elektrisko auto uzņēmumā Tesla. Pie tam tajā laikā viņam bija maza sajēga par raķešu vai auto būvi, bet milzīga vēlme uztaisīt nu kaut ko tādu… Un viņi centās visas tehnoloģijas veidot paši, tā, lai izmaksas būtu zemas un viņi nebūtu ne no viena atkarīgi. Nekāds autsorsings, visu paši! Šodien SpaceX vērtība ir 12 miljardi dolāru, bet Teslas 60 miljardi dolāru. Piemēram, Ford maksā tikai 44 miljardus. Bet ko nu es te pārstāstīšu grāmatas saturu, labāk izlasiet to paši. Un izdomājiet, kā mainīsiet pasauli. Un, to darot, paliksiet pasakaini bagāti. Jo bagātība nav nekāds kauns. Piemēram, man viens pazīstams puisis, kurš pēdējos piecos gados nopelnīja divdesmit miljonus, par to stāstot, visu laiku atkārtoja, ka viss esot noticis ar Dieva ziņu, svētību un palīdzību. Bet nu tagad gan viņš gribot no biznesa iziet un nopirkt skaistu rančo Teksasā.

Pagājušās nedēļas “Ir” varējām lasīt tās interesantās sarunas un aplūkot sārtos sivēnus uz žurnāla vāka. Arī Amerikā tādu sivēnu netrūkst, vienīgi sabiedrība ir mazāk pacietīga un tiesu sistēma ir funkcionējoša. Bet mierina tas, ka uz katriem 1000 sivēniem atrodas arī viens trakais, kurš visu naudu iegrūž trakos projektos. Jo nauda nav nekāds pašmērķis, bet tikai līdzeklis, kas ļauj čāpot uz fantastisko nākotni.

“Pasaulei nav gala, un debesīm nav malas. Īstā dzīve ir liela kā pasaule un augsta kā debesis.”, teica Kārlis Skalbe savā pasakā “Kā es braucu Ziemeļmeitas lūkoties”.

Es vadu www.saftehnika.com Ziemeļamerikas filiāli un lielāko daļu laika pavadu Denverā, Kolorādo štatā, ASV

Pārējos mana bloga ierakstus vari izlasīt šeit: http://www.bergsblogo.com.

Ja lasītais patika, nekautrējies un padalies ar saviem draugiem!

5 Comments on “Par zemajām debesīm un svilstošo pakaļu”

 1. Bez Teslas un Space X Elons ir savu impulsu devis arī saules bateriju biznesā – Solar City. Apbrīnojams cilvēks, no malas varētu teikt trakais – nosūtīs cilvēces kolonoju uz Marsu. Kā viņš atzīst intervijās – ienākumi no visiem uzņēmumiem ir vajadzīgi ar galveno mērķi – attīstīt starpplanetāros lidojumus kosmosā, kolonizējot citas planētas un padarīt cilvēci arī par ārpuszemes civilizāciju, saprotot, ka zeme kādu dienu var nebūt (nebūs pavisam droši jau pēc 4 miljardiem gadu) cilvēkam piemērota. Ja satiekat Elonu, rekomendējiet vienu Giga factory uztaisīt arī LV.

  Patīk

 2. Klau, vai vari nedaudz detalizēt šo “ASV dzīve izmaksā vismaz 4 reizes vairāk nekā Latvijā”?

  Man kaut kā nesanāk ne tuvu tam…

  Patīk

  • Sanaak. Es esmu Jaanja Biznesa skolas grupas biedrene, arii dziivoju Amerikaa. Iireeju 2 guljamistabu pavisam nelielu maaju Siliicija ielejaa. Par iiri un komunaalajiem maksaaju ap $4,000 meenesii. Te arri tas reekjins saakas. Paeest var par to pashu naudu, apgjeerbties – leetaak, bet ikdienaa braucanie attaalumi ir stipri lielaaki, un jebkursh pakalpojums, no pasta liidz frizierim, nemaz nerunaajot par aarstiem un juristiem, ir x reizes daargaaks. Piekriitu Jaanim!

   Patīk

  • “Interesanti lasīt,bet vai asiņu garša mutē ilgtermiņā nerada veselības problēmas? Pastāvīgss stress taču nav nekas labs.”
   Ja ņem vērā, ka Latvijā strādājot, tāda asiņu garša murē ir pastāvīgi no nespējas izrauties no kopējās verdzības, mūžīgas nepietiekamības, pazemojumiem un bezcerības – nē! Ir DAUDZ labāk būt pastāvīgā stresā biznesā, kur ir nākotne un kas aizrauj, nekā būt “mierā”, bez darba, nākotnes, cerības un biksēm!

   Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: