Denveras ekonomiskais brīnums

Denveras klimatu varētu salīdzināt ar Latvijas hokeja līdzjutēju uzvedību pasaules čempionāta laikā. Eiforija mijas ar depresiju. Denverā vakar spīdēja saule un bija krietni virs 20 grādiem, šodien jau viss ir apmācies un drēgns, bet rīt sola pēdu dziļu sniegu. Savukārt visu nākamo nedēļu temperatūra būšot tā ap +25 – + 28. Tajā pašā laikā kalnos vēl ir sniegs, un cilvēki, kuri to nav visu ziemu atēdušies, brīvdienās pošas slēpot. Tā kā svētdien sola sniega vētru, tad īsti nezinu, vai aizlidošu, kā plānots, uz Lasvegasu, lai visu nākamo nedēļu piedalītos raidorganizāciju tehnoloģiju izstādē http://www.nabshow.com. SAF Tehnika ražo labu datu pārraides aparatūru, kuru izmanto “Broadcasteri” daudzās pasaules valstīs, un šajā izstādē piedalāmies ne pirmo reizi un, kā allaž, ceram uz lieliskiem rezultātiem.

Vēl man iznāca interesēties par Denveras skolām un veidu, kā tajās var iestāties. Tāpat kā Latvijā, arī Denverā ir publiskās un privātās skolas. Lai tiktu valsts skolā, bērnam ir jādzīvo attiecīgās skolas pieraksta rajonā. Privātajai skolai ir dziļi vienalga, kāda ir tava pieraksta adrese, bet labākajās nemaz nav brīvu vietu, neraugoties uz gada mācību maksu 25 tūkstošu dolāru apmērā. Amerikā ir gudrinieki, kuri apgalvo, ka, lai tiktu labajās valsts skolās, nemaz nav jādzīvo norādītajā rajonā, pietiekot tikai izkombinēt virtuālu adresi ar pareizo pasta indeksu. Citi atkal internetā raksta, ka šādi blēdīties nekādā ziņā nevajagot, jo varot sanākt lielas nepatikšanas. Cilvēki jau laikam visur domā, kā gūt savu labumiņu, mazliet apčakarējot sistēmu – gan Latvijā, gan Amerikā.

Internetā lasu, ka Latvijā jāsamazina skolu skaits gandrīz divas reizes, jo skolnieku skaits strauji rūk. Denverai atkal citas problēmas – pilsētā gadā iebrauc 100 000 jauni iedzīvotāji. Visur, kur vien paskaties, notiek celtniecība. Jaunas mājas, veikali, skolas un dzelzceļa līnijas. Nekustamo īpašumu cenas gada laikā ir pieaugušas par 10% un turpina kāpt. Interesanti, vai tas turpināsies bezgalīgi? Dažbrīd piezogas doma, ka īrēt taču ir stulbi – labāk nopirkt un priecīgi vērot, kā īpašuma vērtība katru gadu pieaug par 10%. Bet tad atkal atmiņā nāk 2007. gads Latvijā, un tā īsti nesaproti, vai pirkt, vai arī turpināt īrēt.

Interesanti, ka vēsturiski Denvera ir bijusi tipiska “boom & bust” pilsēta. Dzelzceļš, derīgie izrakteņi, lauksaimniecība un enerģētika. Visas šīs nozares attīstījušās cikliski, un uzplaukums mijies ar dziļu pagrimumu. Tikai pēdējos 15-20 gadus pilsētai ir izdevies pietiekami dažādot savu ekonomiku tā, ka tajā nozīmīgu lomu spēlē arī inovatīvās tehnoloģijas, ražošana, tūrisms, marihuāna un fakts, ka šeit joprojām ir zemas izmaksas. Pēkšņi šī vieta ir kļuvusi tāda “super-cool” un tai ir parādījies jaudīgs “mojo“. Ja ir interese, tad par Kolorado ekonomikas nozarēm variet vairāk lasīt šeit: http://www.advancecolorado.com/key-industries.

Domāju, ka Latvija varētu daudz mācīties no Kolorado štata. Galu galā arī mēs Eiropas savienībā esam jauka, patīkama zemo izmaksu zeme. Un mums ir “mojo“. Tātad varētu domāt, ko darīt, lai atgrieztos gan emigrējušie Latvijas iedzīvotāji, gan iebrauktu kādi jauki un kulturāli eiropieši, piemēram franči vai zviedri, mācītos latviešu valodu un apmestos uz dzīvi Latvijā. Galu galā, Denverā ir pilns ar labā un ne tik labā angļu valodā runājošiem frančiem, zviedriem, latviešiem un krieviem.

Starp citu, šorīt piedzīvoju mērenu šoku. Skrēju rīta skrējienu gar Cherry creek strautu un pretī braucošais riteņbraucējs braši uzsauc latviski: “‘Čau, Jāni!” Kādu brīdi pilnīgi pazaudēju sajēgu, kur atrodos un kas ar mani runā, līdz aptvēru, ka tas ir Denverā dzīvojošs latviešu puisis, pārcēlies uz ASV pirms gadiem astoņiem.

Domāju, ka Latvijas valdības cilvēkiem tiešām būtu vērts pamācīties no Denveras – ko darīt, lai ekonomika aizietu uz augšu un lai mūsu valsts piedzīvotu uzplaukumu. Varbūt labs starta punkts būtu atvērt LIAA pārstāvniecību Denverā? Iegūtu Latvijas eksports uz ASV, varētu mācīties, pārņemt pieredzi un Denverā parādītos vēl jauni latvieši.

Visus pārējos mana bloga ierakstus vari izlasīt šeit: http://www.bergsblogo.com

Nesen uzceltā Stapletona un šodienas pavasaris tajā.2016-04-16 12.05.26

2 Comments on “Denveras ekonomiskais brīnums”

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: