Par Losandželosu un daiļajām mākslām

Nesen  nedēļas nogali pavadīju Losandželosā un pirmo reizi noķēru sajūtu, ka tā tiešām ir īsta, reāla pilsēta. Losandželosa – tās ir  pastaigas dienvidu kalnos, lieliskas sērfošanas pludmales un visas iespējas, kādas sniedz  filmu, mūzikas un arī tehnoloģiju nozares. Arī slaveno Tesla un Space X galvenie štābi ir šeit.  Ja alksti piepildīt amerikāņu sapni mākslā vai šovbiznesā, tad šī varētu būt īstā vieta, kur uzkavēties. Tiesa, zinātāji saka, ka iespēja gūt panākumus “tīrās”  mākslās  ir mazāka nekā vinnēt laimestu loterijā. Panākumus daudz ticamāk  gūt,  darbojoties starpnozaru projektos, un šeit  kombināciju un iespēju skaits ir neierobežots. Stīvs Džobs jau arī bija caurkritis students ar pastiprinātām interesēm par kaligrāfiju, daiļajām mākslām un apbrīnojamu talantu uzburt to netveramo un iekārojamo sapni, kurš izrādījās tik pievilcīgs, ka viņa kompāniju padarīja par planētas vērtīgāko uzņēmumu.

Piebildīšu, ka Kalifornijas lauku apvidos galvenā nodarbe ir lauksaimniecība – šeit aug pilnīgi viss, tikai daudz reižu lielākos izmēros nekā citur. Viens SAF Tehnika klients – vietējs interneta servisa nodrošinātājs audzē avokado un piedāvā mums norēķināties barterī. Vēl domāju, kā šos izcili gardos un veselīgos augļus nogādāt uz Latviju.

Apciemojuma laikā mitinājāmies nelielā Airbnb, netālu no Silverlake, Echo park un Sunset bulvāra. Iebraucam vakarā un saimniece paziņo, ka mums izīrētajā mājā notikšot koncerts. Viņa piedaloties projektā, kur māju īpašnieki piedāvājot savus pagalmus koncertu rīkošanai. Viņa, tāpat kā koncerta apmeklētāji, iepriekš nemaz nezinot, kas muzicēs, tikai to, ka koncerts notiks viņas mājas pagalmā. Tā pēc vakariņām pāris vietējo grupu priekšnesumus varam vērot pa savas dzīvojamās istabas lielo logu, kamēr ap 40 atnākušie klausītāji ir satupuši improvizētās skatuves priekšā dārzā ap baseinu. Mūzika ir meditatīva un nomierinoša, nogurums un vīns dara savu, un no muzicēšanas noslēguma neko daudz vairs neatceremies.

Esmu ievērojis, ka labākais veids, kā iepazīt kādu vietu, ir daudz staigāt kājām, braukt ar velo, iet pārgājienos un, cik iespējams, sarunāties ar vietējiem cilvēkiem. Izmantojot Airbnb, parasti jākontaktējas ar saimniekiem,  un saruna ar tiem ir labs vietas iepazīšanas starta punkts. Vēl klasiski labs informācijas ieguves avots ir taksisti un bārmeņi  – tādi tie ir bijuši vienmēr un visos laikos. Kā lai mēs aizmirstu, ka pat bargajos okupācijas gados visas Rīgas točkas un citus “point of interest” allaž labi zināja tieši taksisti.

Tā braucot no lidostas uz dzīvokli, taksists mums izstāsta, ka Losandželosa ir ļoti sašķelta – ir pārtikušie balto rajoni, trūcīgie meksikāņu un pavisam nabadzīgie afro-amerikāņu rajoni, ko nevar nepamanīt, raugoties pa automašīnas logu. Tas sakrīt ar atziņu, kuru Denverā man teica kāds nesen no LA ieceļojis cilvēks, ka Denverā  sabiedrība ir  iekļaujošāka, mazāk tādu vietu, kur ādas krāsas dēļ kādam ir jājūtas neomulīgi. Savukārt cits taksists mums pastāsta, ka bez sastrēgumiem uz lidostu var nokļūt, ja izbrauc pirms 5:30 no rīta, vēlāk jau veidojoties bezgalīgi korķi. Piebildīšu, ka braucām ap sešiem no rīta, un tas jau bija mazliet par vēlu ātrai nokļūšanai uz lidostu. Losandželosā visi “parastie” cilvēki strādā vismaz divus darbus. Runīgais šoferītis strādāja  arī viesnīcas restorānā par oficiantu. Šādi rosoties, ienākumi sanākot tīri normāli, vienīgi jāstrādā  ap četrpadsmit stundu dienā un praktiski bez brīvdienām un atvaļinājumiem. Daudzi savukārt dzīvo Losandželosā, bet strādā Sanfrancisko, tādēļ katru pirmdienas rītu lidostā veidojas milzīgi garas rindas uz izlidošanu. Sanfrancisko ir labāk apmaksāti darbi, bet arī daudz lielāka dzīves dārdzība, tā nu cilvēki vai nu lidinās bezmaz vai katru dienu, vai darba nedēļas laikā spiežas kolektīvi noīrētos dzīvokļos kā siļķes mucā, bet ģimeni apciemo tikai nedēļas nogalēs.

Pastaiga pa rajonu, kurā bijām apmetušies, deva to LA pilsētas sajūtu, kāda rodas, kad padzīvo kādā rajonā kopā ar reāliem vietējiem cilvēkiem. Šauras ieliņas, stāvi kāpumi un kritumi. Daudzās vietās kāpnes – Silverlake rajons atrodas Losandželosas kalnainajā apkaimē. Visapkārt garas palmas, kaktusi un dažādi augi, kurus pavisam mazus esam pieraduši redzēt puķpodos, taču  šeit tie sasniedz apskaužami gigantiskus apmērus. Apkārt  smaržo  pēc citrusiem, eksotiskiem ziediem un vistu mēsliem. Ne viens vien vietējais savā pagalmā audzē arī vistas un pīles.

Uzkrītoši daudz ielās var redzēt Teslas. Kādu rītu kļūstam par liecinieku, kā liela, spīdīga Tesla mēģina iegrozīties dzīvojamās mājas garāžā. Iela ir šaura un stāva, bet tieši pretī iebrauktuvei ir apstājusies pavisam veca automašīna, kurai pie stūres gulšņā apmēram tikpat vecs onkulītis. Spīdīgā Tesla cenšas iebraukt savā garāžā, pagriežas, dod atpakaļ un ar švunku ietriecas stāvošās mašīnas durvīs, tad tikpat strauji atkal dod uz priekšu. Kā šī dzīves ainiņa izspēlējās tālāk, mēs nepalikām skatīties, bet viss vilka uz emocionālu attiecību noskaidrošanu. Kā teica nesens viesis no Latvijas – “Amerikāņi ir pieklājīgi, bet principiāli.”

Apciemojuma laikā satiekam arī kādu armēņu izcelsmes kundzi, kura ir uzņēmusies Losandželosā 2020. gada pavasarī sarīkot Spotlight Latvia kārtējo pasākumu – līdzīgu, kādu mēs rīkojām Denverā šī gada maijā. Sīkāk par mūsu pasākumu variet izlasīt šajā blogā dažus ierakstus atpakaļ: https://bergsblogo.com/2019/05/09/par-denveras-pirtim-un-spotlight-latvia-biznesa-konferenci/. Amālija kādu laiku ir strādājusi Latvijas vēstniecībā Londonā un no turienes izveidojušies kontakti un interese par Latviju. Tagad pārcēlusies uz Losandželosu un nolēmusi turpināt kultivēt latviešu lietas. ASV esmu saticis ne vienu vien cilvēku, kurš teicis, ka viņam patīk latvieši un tādēļ viņš ar tiem strādā un cenšas palīdzēt. Cik nu varam, izstāstām par savu pieredzi, organizējot Denveras Spotlight, un ceram, ka Losandželosas pasākums izdosies vēl saturīgāks un lietderīgāks.

Es vadu  www.saftehnika. com  Ziemeļamerikas filiāli un lielāko daļu laika pavadu Denverā, Kolorādo štatā, ASV.

Par SAF IoT bezvadu sensoriem Aranet lasiet šeit: www.aranet.com

Pārējos mana bloga ierakstus vari izlasīt  šeit: http://www.bergsblogo.com.

Ja lasītais patika, nekautrējies un padalies ar saviem draugiem!

2019-10-20 15.01.47

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: