Dīvānu Tīģeris

Cilvēks ir sociāls radījums, un bez draugiem uz atbalstītājiem tā dzīve būtu visai sērīga. Ir, protams, gadījumi, kad ģēnijam, lai sasniegtu virsotnes, nevienu nevajag vai citi pat traucē. Sevi pie šīs kategorijas nepieskaitu – varu daudzas lietas darīt ciešami, bet neesmu vēl atradis to vienu, ko darītu izcili. Tāpēc nekas cits neatliek, kā socializēties un iekļauties barā. Īpaši jau svarīga tāda tīklošanās ir biznesā – vajag pirkt, pārdot un panākt, lai cilvēki dara, to, ko tu vēlies.

Tā nu aprīļa sākumā devos ciemos pie Jāņa Grēviņa uz Rīgas Biznesa skolu, lai aprunātos par tīklošanos Amerikā. Iemesli, kāpēc gāju tieši pie Jāņa, bija divi.

Pirmkārt, 6 vai 7 gadus esmu strādājis RBS par pasniedzēju, un vispār, tam, ka esmu biznesā, vislielākā mērā varu pateikties skolai – tā mani pakāpeniski novērsa no inženieru pasaules un pievērsa biznesam, iemācīja, ka ar pietiekamu nekaunību un lielu muti dzīvē var tālu tikt. Biznesa skolas pasaulē sadarbojas – arī RBS ir līgumi ar Buffalo, Oslo un citām biznesa skolām. Visām ir alumni asociācijas, ap tām apgrozās tīkloties griboša publika. Turklāt profesori parasti meklē kādus dīvaiņus, ko rādīt studentiem, jo studiju materiāls ir vajadzīgs. Vienu vārdu sakot – gribēju, lai Jānis man palīdz tikt pie Denveras biznesa skolas, uzraksta rekomendācijas vēstuli un padalās ar saviem Amerikas kontaktiem.

Otrkārt, Jānis pats ir beidzis doktorantūru ASV, un gribēju ar viņu aprunāties par tēmu “Amerika, kā tur ātrāk iedzīvoties un tikt uz priekšu”.

Jāsaka, ka Grēviņa kunga padomi bija ļoti noderīgi – mēs ātri izpētījām, ka Kolorado štata lielākā augstskola ir Kolorado universitāte http://www.cu.edu, bet Denverā ir Kolorado universitātes “Jake Jabs Center for Entrepreneurship”. Jake Jabs ir vietējais mēbeļu barons: http://www.cufund.org/2013/05/02/jakejabs/ , kurš uzdāvinājis centram 10 miljonus un iemūžinājis savu vārdu centra nosaukumā. To, ka centram ir šāds iespaidīgs patrons, var labi redzēt telpu noformējumā, kurā dominē Jake Jabs pilna auguma attēli komplektā ar iespaidīgu baltu tīģeri.

Centru vada cienījamais Madhavan Parthasarathy, Ph.D. No RBS tika uzrakstīta vēstule, ka Denverā ieradīsies ievērojams Latvijas uzņēmējs, kurš arī ir mācījis uzņēmējdarbību Rīgas MBA studentiem un ka viņam vēlams sniegt vislielāko atbalstu Denverā, ka viņš varētu būt noderīgs arī Denveras biznesa skolai, utt., u.t.jpr.

Pie Madhavan Parthasarathy devos kādā trešajā dienā pēc atbraukšanas, un jāsaka, ka uzņēma viņš laipni – izvadāja pa savu centru, iepazīstināja ar Dekānu un dažādām citām augstkolas amatpersonām un izrādījās ļoti laipns un runīgs indiešu izcelsmes kungs. Paziņoja, ka labprāt mani aicinās par vieslektoru, bet, ka skola ir trūcīga, tāpēc maksāt gan neko nevarēs. Toties uzaicināja uz studentu “Pitch event”. Tas tāds formāts, kad studenti kāda kursa ietvaros gatavo biznesa plānu, kuru rādīt investoriem, lai “sarūpētu” finansējumu. Ne pa īstam, bet tāda kā spēle. Lai visiem būtu interesantāk, tiek rīkots pasākums, kurā sarūpēts alus un uzkodas, saorganizēti studenti un kādi skolai pietuvināti uzņēmēji, kurus studenti tvarsta, stāsta savu ideju un atbild uz jautājumiem.

Pasākuma sākumā uzņēmējiem tika izniegti 500 000 dolāru “papīra naudas”, ko izdalīt tām studentu grupām, kuru biznesa plāni šķiet vissaistošākie. Vārdu sakot – pasākums ir par alu, pļāpāšanu par biznesu un “fanķiku” izdalīšanu, bet studenti redz īstus uzņēmējus un sajūtas pietuvināti plašajai un bangojošajai biznesa pasaulei.

Parthasarathy k-gs mani uzaicina tēlot uzņēmēju viņa studentu “Pitch eventa” un vēl kā papildus bonusu piespēlē iespēju vērtēt – t.i. izlasīt un ielikt atzīmi kāda studenta biznesa plānam. Biznesa plāns ir par “Organic Craft vodka destillery”- par nelielas kandžas rūpnīciņas atvēršanu Denverā. Vispār, “craft breweries” un “craft distilleries” ir pēdējo gadu Denveras apsēstība. Liekas, ka hipsteru uzvaras gājiens pasaulē uzņem apgriezienus.

Uzņēmēju aizbildnis Jake Jabs teica runu par Amerikas brīvo garu un vienādo iespēju zemi. Neko tādu ļoti atmiņā paliekošu viņš nepateica, bet studenti ap viņu, saprotams, lipa kā mušas ap medu. Pasākumā visvairāk “fanķikus” dabūja kandžas brūzis, jo tas bija visiem saprotams un atraktīvi izstāstīts plāns. Dzerot alu iepazinos ar daudz ļaužiem – piemēram, White kungu, (viņš bija pavisam melns), kurš strādā par bokseru aģentu un sapņo par iespēju atrast nākamo Floyd Mayweather. Pasākums notika dienu pirms grandiozā Mayweather – Pacquiao mača, par kuru katrs saņēma vismaz $50 miljonus: http://www.cnbc.com/2015/04/23/how-the-biggest-boxing-match-will-bring-its-fighters-millions.html.

No Parthasarathy kunga šķīros ar apsolījumu, ka rudenī noteikti meklēšu kādu iespēju skolā apmeklēt kādus kursus un papildināt savas zināšanas. Galu galā – biznesa skola ir 30% par zināšanām un 70% par tīklošanos. Savukārt bizness bez pareizas tīklošanas arī izdoties nevar.

Telpu noformējums Kolorado universitātes Uzņēmējdarbības centrā Denverā

2015-04-27 16.30.02

Denverā populārs aliņš Fat Tire

2015-04-30 17.34.47

Jake Jabs saka runu studentiem par Amerikas uzņēmējdarbības garu

2015-04-30 18.55.24

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: