Par veselīgu dzīvesveidu

Sēžu lidmašīnā, lidoju no Reikjavikas uz Denveru. Icelandair nodrošina salīdzinoši lētu un ērtu savienojumu ar ASV. Izmantoju šo maršrutu jau otro reizi un arī otro reizi nospriežu, ka vajadzētu kādas pāris dienas aizkavēties Islandē un apskatīt šo izslavēto zemi – kalni, karstie avoti, zilās lagūnas, vulkāni un citi dabas brīnumi. Spriežot pēc Reikjavikas lidostas, nekāda šikā komforta zeme Islande nav – lidosta atgādina lielu, pieblīvētu šķūni. Tomēr nākamajā reizē es noteikti izmantošu iespēju dažas dienas šajā zemē uzkavēties.

Latvijā sabiju tikai desmit dienas, knapi aklimatizējos, kad jau bija jālido atpakaļ. Dzimtenē es cenšos pēc iespējas parūpēties par veselību, apmeklēju ģimenes ārstu, taisu analīzes un dažādus izmeklējumus. Interesanti, ka pacientam pašam Latvijā par ģimenes ārsta apmeklējumu ir jāmaksā tikai 1.43EUR, nezinu, cik daudz par mani saņem ģimenes ārsts, gan jau ne pārāk daudz, jo citādi taču nebūtu nepārtraukto kašķu starp ārstu biedrībām un veselības ministriju. Uz ASV fona arī pilnas maksas medicīniskie pakalpojumi pie mums nešķiet dārgi. Vienīgais, apmeklējot Latvijas medicīnas iestādes, gandrīz vienmēr komplektā ar padomu nāk arī rekomendācija kaut ko nopirkt. Piemēram, vēnu centrā pārbaudu kāju vēnas. Slēdziens – viss esot vislabākajā kārtībā. Seko ieteikums, ka, lidojot vai sportojot – būtu vēlams valkāt speciālās, vēnas veseļojošās zeķes. Nieka 40EUR par pāri. Arī pēc ģimenes ārsta apmeklējuma es parasti tieku aplaimots ar recepšu čupiņu, pēc kurām pirktās zāles maksā tos pašus 50-100EUR. Tāda sajūta, ka, ja par pašu pakalpojumu Latvijā nav iespējams paņemt atbilstošu samaksu, tad tiek meklēti visi iespējamie veidi, kā tomēr kaut ko “iepārdot”.

Tagad pastāstīšu par ASV. Man ir paveicies, jo Amerikā vēl ne reizi nav bijusi vajadzība ne apmeklēt ārstu, ne arī pirkt kādas “prescription” zāles. Esmu tikai dzirdējis, ka izmaksas var būt pilnīgi astronomiskas. Nonāksi slimnīcā un mierīgi vari maksāt 5000 – 10 000$ par dienu. Tādēļ mans dāsnais darba devējs apmaksā ASV veselības apdrošināšanu. Pieticīga Anthem (tas ir apdrošinātāja vārds) polisīte maksā 600$ mēnesī. Ar šādu polisi man pašam jāsedz 30% no ārstēšanās izmaksām un “out of pocket” maksimālās izmaksas ir 4000$. Normāla ģimenes ārsta vizīte ASV maksā ap 150$, līdz ar to mans apdrošinātais 30% maksājums būtu 50$ par vienu ģimenes ārsta apmeklējumu. Salīdzinot ar Latviju, trīsdesmit reižu vairāk!

Vidējā darba alga Latvijā gadā ir 10 000EUR , kas ir 11 000USD. Vidējā darba alga ASV ir 52 000USD gadā. Līdz ar to var saprast, kādēļ visu veidu pakalpojumi Amerikā ir stipri vien dārgāki, vienkārši cilvēkiem ir jāvar samaksāt tās daudz lielākās algas.

Izmaksas laikam tomēr nav galvenais, kādēļ katru reizi Latvijā cenšos apmeklēt dakterus. Drīzāk jau tas ir tāds kā pieradums – labāk tomēr iet pie zināmā, latviešu valodā runājošā ārsta Rīgā, turklāt esmu vairāk nekā pārliecināts, ka saņemtā pakalpojuma kvalitāte visticamāk būs pat augstāka, nekā tā, kuru varu saņemt par “pieticīgo” ASV veselības apdrošināšanas polisīti, kura maksā tikai 600$ mēnesī.

Un vispār, vēl daudz labāk ir katru otro dienu noskriet kārtīgu krosiņu, vingrot, ēst liesu barību un dārgajiem ārstu kabinetiem mest līkumu.

 

 

3 Comments on “Par veselīgu dzīvesveidu”

  1. Jā, asv ar medicīunu skarbi. Salīdzinājumam man šeit UK no algas katru nedēļu National insurance paņem ap £20, bet par to man pienākas bezmaksas medicīnas aprūpe. Esmu izmantojis tikai vienu reizi, kad saaukstējos un dabūju bronhītu. Antibiotikas aptiekā pret recepti izsniedza par velti.
    LV ārstiem pienākas “otkats” par konkrētu zāļu piedāvāšanu.
    LV ir tik milzīgs sociālais nodoklis, ka visam būtu jābūt par velti, bet kaut kā tomēr nav. Sistēmā ir naudas zudumi. Mani pat nedaudz izbrīnīja pēdēja laika centieni apkarot korupciju. Vakardien uzzināju, kādēļ tas tiek darīts. Lai uzpucētu V̶e̶i̶k̶s̶m̶e̶s̶ ̶s̶t̶ā̶s̶t̶u̶, tiek rīkota aktīvas darbības imitācija, lai pārliecinātu OECD ka mums te viss kārtībā.
    Rezumējot – mums nodokļi ir kā labklājības valstīs, bet labklājības īsti nav.

    Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: