Kas Latvijai līdzīgs ar ASV

Nu jau drusku vairāk par nedēļu esmu atpakaļ Denverā. Lai arī ASV ir ļoti atšķirīgas no Latvijas, tomēr ir lietas, kas mums līdzīgas. Piemēram, visu šo laiku, kopš dzīvoju ASV, nepārejoša tēma ir bēdīgais stāvoklis ar veselības aprūpi un cīniņi par vispareizākā veselības apdrošināšanas modeļa ieviešanu. Visi piekrīt, ka medicīna ASV ir pārlieku dārga, bet receptes situācijas labošanai ir radikāli atšķirīgas. Ja Sandersa demokrāti uzskata, ka vajadzīga visiem pieejama valsts apmaksāta veselības sistēma, “Universal Healthacare”, un ASV esot vienīgā attīstītā valsts pasaulē, kur šādas sistēmas neesot, tad konservatīvajiem republikāņiem jebkāda valsts lomas palielināšana ir pretrunā ar viņu pamata ideoloģiskajām nostādnēm un tāpēc nepieņemama.

Vārds Obamacare ASV tiek viļāts kā karsts kartupelis. Tiem, kas nezina, pateikšu, Obamacare ir valsts subsidēta medicīnas apdrošināšana, kas nodrošina medicīnas aprūpes minimumu mazturīgiem iedzīvotājiem. To pieņēma 2010. gadā un tā tika finansēta caur papildu nodokļiem. Republikāņi šo sistēmu uzskata par sociālistisku, pretrunā ar brīvā tirgus principiem un pārlieku dārgu. Bet, lai arī patreiz republikāņiem ir vairākums gan Kongresā, gan Senātā, gan arī savs prezidents, tomēr viņi nespēj vienoties un nākt klajā ar kādu labāku veselības aprūpes likumu. Jo vieni grib likumu tikai nedaudz pielabot, atceļot kādas visnepopulārākās normas, bet citi atkal grib to atcelt pavisam. Un tā izrādās, ka republikāņu partija arī nemaz tik monolīta nav. Visu pagājušo nedēļu ziņu kanāli vārījās par to, ka Senāts tūlīt balsos un atcels to likumu, bet kārtējo reizi čiks vien sanāca, pietrūka kādas trīs balsis. Domāju, ka beigu galā viņi kompromisu atradīs un izmaiņas tiks pieņemtas, taču uz šī fona Latvijas nodokļu reforma izskatās tāda diezgan kompakta, labi sagatavota un raiti novadīta.

Samudžinātās nodokļu sistēmas reforma bija viens no Trampa galvenajiem priekšvēlēšanu solījumiem, tāpēc noteikti sekos mēģinājumi to mainīt. Izskatās gan, ka mainīt nodokļu sistēmu būs vēl grūtāk nekā atcelt Obamacare. Jo, tiklīdz sāc kaut kur samazināt nodokļus, tā parādās budžeta deficīts, vai arī jāmeklē, kur samazināt izdevumus. Bet izdevumu samazināšana, kā mēs to redzam Latvijā, normālos apstākļos gandrīz nav iespējama. Ir jānotiek kādai globālai kataklizmai, lai šādus nepopulārus lēmumus varētu pieņemt. Tā nu nabaga amerikāņu politiķi mokās, gluži tāpat kā viņu kolēģi Latvijā. Vienīgais, viņi nerunā par “jauniem politiskiem spēkiem”, visa ņemšanās notiek labi ieeļļotās divu partiju sistēmas ietvaros. Katrai partijai sava nacionāla infrastruktūra, atbalsta punkti, sponsori, un jaunpienācējiem izredžu tur nav nekādu. Vienīgais, kas varētu mainīt šo sistēmu, būtu Republikāņu vai Demokrātu šķelšanās, bet šķeltniekus attur tas, ka, ja otra partija saglabās vienotību, tad sašķeltajiem būs ļoti grūti kaut kur uzvarēt. Pēc šādas loģikas īsti neko labu es neredzu jauno pirmsvēlēšanu politisko spēku plejādē Latvijā. Jo “Saskaņa” jau nesašķelsies, un tātad diezgan ticams, ka viņu pozīcijas tikai nostiprināsies.

Esmu no dažiem amerikāņiem dzirdējis viedokļus, ka Eiropā daudzpartiju sistēma esot demokrātiskāka, jo izvēle ir lielāka un koalīcijā sanākušās partijas katra kaut kādā mērā varot ietekmēt valsts kursu un bīdīt savas prioritātes. Amerikāņiem ir tikai divas izvēles, un katrā partijā ir kaut kas labs un arī kaut kas galīgi nepieņemams, tāpēc cilvēkiem nākas balsot nevis par to, kam viņi tic, bet gan par mazāko ļaunumu. Protams, situāciju mazliet atvieglo diezgan lielā iekšējā konkurence un demokrātiskais veids, kā tiek izvirzīti kandidāti. Piemēram, Tramps galīgi nebija Republikāņu partijas nomenklatūras kandidāts, tāpat kā Obama tāds nebija Demokrātu partijai. Tomār viņi bija tik populāri, ka paši spēja izkarot līdera vietu. Latvijā laikam gan būtu grūti kādam jaunajam un populārajam ātri tikt lielā amatā.

Es vadu www.saftehnika.com Ziemeļamerikas filiāli un lielāko daļu laika pavadu Denverā, Kolorādo štatā, ASV

Pārējos mana bloga ierakstus vari izlasīt šeit: http://www.bergsblogo.com.

Ja lasītais patika, nekautrējies un padalies ar saviem draugiem!

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: