Par tradīciju spēku un fantastisko nākotni

Gluži nemanot ir paskrējis gads, un Denverā atkal rīkojām SAF Tehnika Ziemeļamerikas partneru sanāksmi. Par pagājušajā gada iespaidiem galva jālauza nav, viss ir kārtīgi piefiksēts un saglabāts nākamajām paaudzēm manā lieliskajā blogā: Par novusu un akcentu

Šogad nolēmām divriteni no jauna neizgudrot. Norises laiks tas pats – marta priekšpēdējā nedēļa, vieta arī tā pati  un dalībnieki arī aptuveni tie paši.  Galu galā arī Dziesmu svētki notiek zināmos laikos un ar diezgan prognozējamu saturu. Par Dziesmu svētku  biļešu tirgošanu es neizteikšos – cerēšu, organizatori un izpildītāji bija tikai diletanti. Plānojot savus  mazos  Dziesmu svētkus, atlika tikai apskatīties pagājušā gada pierakstus par to, kas izdevās labi, kas ne tik labi, piekoriģēt scenāriju un vairāk koncentrēties tieši uz pasākuma saturu un nevis uz organizatoriskajām peripetijām. Galu galā arī norises vietas izīrētāji mūs jau labi pazīst un mēs zinām, ko no tiem sagaidīt. Uzskatu, ka ilgtermiņa sadarbība un tradīciju ievērošana ir vieni no galvenajiem efektivitātes priekšnoteikumiem. Ar efektivitāti es saprotu plānotā rezultāta sasniegšanu prognozētā veidā, kad viss sanāk tā, kā ir plānots un apsolīts. Citi varētu iebilst, ka šāda prognozējamība izslēdz radošumu, negaidītus un brīnumainus sasniegumus. Mana teorija ir, ka radošuma meistari  kādreiz  nejauši uzskrējuši savam apbrīnojamajam izgudrojumam, bet pēc tam jau cilvēce  šo sasniegumu efektivizēja caur pacietīgu atkārtošanu un piemērotāko metožu izkopšanu. Gan jau, ka pirmais vīns  sarūga nejauši siltumā atstātā  sulas podā, bet aizbrauciet novembra trešajā svētdienā uz Bonu, Burgundijas vīnu galvaspilsētu, un paklausieties, ko smalkie franču vīnziņi jums tur stāstīs un par kādiem cipariem tiks nosolīts Christie’s rīkotajā izsolē attiecīgā gada smalkākais vīns.

Arī šogad balva mūsu labākajam partnerim bija novusa galds, jo pagājušajā gadā mēs ar gudru ziņu bijām pasūtījuši, iegravējuši un nobāzuši noliktavā divus komplektus. Turklāt pagājušajā gadā amerikāņi ar prieku to spēlēja un visādi apjūsmoja. Bet neraža tāda, ka pilnai laimei vajag, lai galds arī slīdētu. Un tam vajadzīga borskābe, kura Latvijā esot aizliegta, vai vismaz atdzīta par kaitīgu esam. ASV tik tālu cilvēku drošībā vēl tikuši nav, balto pulveri šur tur vēl var nopirkt. Biju padzirdējis baumas, ka tas esot nopērkams “Rite  Aid” aptieku ķēdē. Piebildīšu, ka ASV aptiekās var nopirkt arī cigaretes, alkoholu, par čipsiem un kokakolu nemaz nerunājot. Tā nu es aizdevos vispirms uz blakus birojam esošo “Walgreen” aptieku, kur farmaceits vispirms iztaujāja, kam es pulveri taisos lietot, un tad paziņoja, ka viņiem gan tādas mantas neesot. Cerību pilns traucos uz attālāko “Rite Aid”, tur jaunā aptieķniece uzreiz atteica, ka viņiem tāda pulvera neesot, bet es jau laikam esot pa telefonu viņiem zvanījis un pēc borskābes prasījis. Jautāju, kāpēc viņai šķiet, ka ar mani jau runājusi pa telefonu? Meitene samulsa un atbildēja, ka mans akcents esot līdzīgs zvanītāja akcentam, no kā izdaru secinājumu, ka ne mēs vieni Denverā novusu spēlējam. Bet stāsts beidzās laimīgi, tika izmantotas e-komercijas neizsmeļamās iespējas, un deficītā borskābe nopirkta Walmart e-veikalā. Produkta anotācijā rakstīts, ka tam piemītot pretsēnīšu iedarbība un ar to varot apkarot prusakus… Par novusu ne vārda!

Dienu pēc pasākuma saņēmu e-pasta vēstuli no kāda jauna partnera, kurš vaicāja, vai viņš varot iegādāties novusa galdu, jo viņa birojā Čikāgā Baltijas bērza galds ar iegravētu kompānijas logo lieliski izskatīšoties, un viņš gribot nevis šādu tādu, bet ekskluzīvu mēbeli ar stabilām kājām un uzliekamu vāku. Droši vien, ka, ieguldot pietiekami laiku un līdzekļus, novusa galdu varētu padarīt par populāru produktu ASV.

Katru gadu jebkurā jomā un ģeogrāfiskā vietā parādās milzīgs lērums jaunu lietu. Pēc ilgākas prombūtnes atbraucu uz Latviju un, skat – visi kā satrakuši uz eklēriem, uzradušās populāras ceptuves, plaša pildījumu izvēle. Tikmēr  Denverā neviens par eklēriem īsti neko nav dzirdējis. Toties Denverā brīvdienu rītos brokastu vietas piedāvā “bottomless” mimosas  un “Blody Mary’s”. Bottomless nozīmē – par vienu cenu dzer, cik vari izdzert. Rindas pie šādām kafejnīcām reizēm ir pusstundu vai pat vairāk garas, un piektdienu un sestdienu vakaros pārballējušies jaunieši nāk uz šīm brokastu vietām uzlāpīties.

Arī jebkurā citā sfērā nepārtraukti parādās novitātes. Pirms gada visi kā satrakuši ar saviem mobilajiem telefoniem meklēja virtuālos mošķus. Kāds Uber šoferis bārā tolaik stāstīja, ka brīvdienu rītos lielākā daļa viņa pasažieru ir bērni, kurus telefons sūta uz kādu Denveras nostūri meklēt dārgumus un ķert velniņus. Tagad neviens pat īsti vairs neatceras, kā tos sauca, bet laikā, kad šī spēle bija populāra, Nintendo akciju cena palēcās par saviem procentiem desmit.

Arī es savā laikā esmu pakļāvies dažādu modes lietu vilinājumiem. Kurš vairs šodien satraucas par kuponu kompāniju vilinājumiem. Bet pirms gadiem desmit Groupon bija “e-komercijas nākotne”, visur kā sēnes pēc lietus parādījās Groupon atdarinātāji, investori šādās kompānijās grūda naudu vagoniem. Jo vairāk naudas iegrūda, jo skaļāk visiem stāstīja, ka tieši kuponi ir cilvēces nākotne, ka visi, kuri pirks kuponus un ieguldīs kuponu kompānijās, būs bagāti, laimīgi un moderni.

Mācība ir vienkārša. Ja gribi, lai par tavu projektu runā un to popularizē – paņem no investoriem naudu. Jo vairāk naudas būs ieguldīts, jo skaļāk un no vairāk pusēm dzirdēsim, ka šī ir nākotne, kaut kas ļoti labs un vērtīgs. Šis  princips no laika gala darbojas gan modē, gan mākslā, gan arī politikā.

Nav iespējams paredzēt, kura  no visām neskaitāmajām eklēru, blokčeinu, politisko partiju un pokemonu idejām paliek tikai īslaicīga trokšņa statusā un kura  patiešām aizlido un izmaina pasauli. Bet tas jau arī dara mūsu dzīvi aizraujošu, neprognozējamu un piedzīvojumiem bagātu. Un mums atliek tikai šajā spēlē piedalīties un cerēt, ka ideja “izšaus”, ja ne šī, tad nākamā jau nu katrā ziņā!

Es vadu  www.saftehnika.com  Ziemeļamerikas filiāli un lielāko daļu laika pavadu Denverā, Kolorādo štatā, ASV

Pārējos mana bloga ierakstus vari izlasīt  šeit: http://www.bergsblogo.com.

 Ja lasītais patika, nekautrējies un padalies ar saviem draugiem!

Kolēģis Adams iemēģina roku.2018-03-23 16.46.02.jpg

1 Comments on “Par tradīciju spēku un fantastisko nākotni”

  1. Latvijā aizliegta medicīniskā borskābe, bet kolēģi savulaik pasūtīja no Eiropas kilogramu tehniskās – domāta gateriem. Tāda pati vien ir, ja nu nelielu atšķirību pamanīja, kad atkal tika pie medicīniskās – medicīniskā it kā smalkāka vai tīrāka. Pietika ilgam laikam.

    Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: