Par nākotni, kuru zināt nav lemts

Viena no uzņēmējdarbības pamatpatiesībām — ja vēlies ilgstoši nodarboties ar biznesu un saglabāt veselību un veselo saprātu, tad iemācies sadzīvot ar lielu nenoteiktību. 

Ja esi algots darbinieks, parasti vadītājs tev dod darba uzdevumu, izvērtē paveikto, un tev ir lielāka vai mazāka, bet parasti stabila un garantēta alga. Uzņēmējam viss ir citādi — nekas nav garantēts, un neviens arī nesaka, ko darīt. Līdz ar to nepieciešams kāds iekšējais dzinulis, kas liek celties, iet un darīt pat tad, ja liekas, ka visa pasaule ir sazvērējusies un nekad nekas un nemūžam neizdosies. Visticamāk, jaunam uzņēmējam nākas izdzirdēt simtiem «nē» un «tev nekas neiznāks», kamēr viņš jau ar saviem darbiem un rezultātiem pārvar vispārējo skepsi un vienaldzību.

Katram šobrīd slavenam uzņēmumam ir savs dzimšanas stāsts — kā Mikrotik čaļi mēģināja no veciem kompjiem uzbūvēt savus pirmos tīklu maršrutētājus vai kā SAF Tehnika Didzis Liepkalns būvēja pirmo radio telefona pagarinātāju, lai varētu pieslēgties pie drauga telefona līnijas Daugavas pretējā pusē. Daudzos uzņēmējdarbības stāstos nozīmīgu lomu spēlē veiksme. Patrāpīties īstajā laikā un īstajā vietā. Saķert darījumu kā aklai vistai graudu. Tā bieži gadās,  dažkārt ne vienu reizi vien.

Šīs dzīves patiesības ir bijušas aktuālas vienmēr, bet jo īpaši spilgti tas ir izgaismojies 2020. gadā. Ja kāds vēl šī gada janvārī man teiktu, ka gada otro pusi pavadīšu Latvijas laukos un kādu cilvēku ārpus sava vistuvāko loka satikšu tikai retu reizi, es domātu, ka tās nu gan ir galīgas aplamības. Pandēmija daudzus biznesa plānus ir sagriezusi kājām gaisā un vēl jo spilgtāk izgaismojusi nepieciešamību būt gataviem nenoteiktībai un negaidītiem biznesa pavērsieniem. Ja esi ēdināšanas biznesā — neraudi, ka viss ir ciet, bet domā par pusfabrikātu ražošanu un piegādi cilvēkiem uz mājām. Ja tev ir veikals — domā ar steigu par to, kā apkalpot un iepriecināt mājās sēdošos klientus. Citiem vārdiem sakot, ir jābūt gataviem stradāt citādi, jo šis ir pārmaiņu un pārdales laiks.

Minēšu piemēru no SAF Tehnika virtuves. Pirms vairākiem gadiem sākām attīstīt savu bezvadu sensoru produktu līniju Aranet. Viens no produktiem šajā līnijā ir CO2 koncentrācijas mērītājs Aranet4. Domāju, ka vairums lasītāju ir pamanījuši, kā mans brālis Normunds sociālajos tīklos un dažādos televīzijas pasākumos praktizē partizānu mārketingu, uzskatāmi demonstrējot attiecīgo vietu gaisa kvalitāti. Aranet4 būtībā sākās kā publicitātes projekts — uztaisījām kaut ko, ko var viegli demonstrēt, izmantot publicitātei un dāvināt potenciāliem klientiem un sadarbības partneriem. Tā teikt, mazs mārketinga projektiņš. Bet tad atnāca Covid-19. Kopš vasaras uzmanība no pilnīgas norišu slēgšanas pārslēdzās uz to, kā daudzmaz drošā veidā turpināt funkcionēt, jo neviena valsts nevar pieļaut pilnīgu ekonomikas apstāšanos. Mediķi un zinātnieki izpētīja, ka zema CO2 koncentrācija gaisā (800 ppm vai zemāk) liecina par labu ventilāciju, un laba ventilācija telpās daudzkārt samazina inficēšanās riskus. Taču ventilācija ārkārtīgi daudzās iekštelpās ir slikta, bet to ir grūti pārbaudīt. Un piepeši bez īpašas reklāmas pieprasījums pēc mūsu produkta pieauga vārāk nekā simt reižu. Laikā, kad rakstu šo rakstu, Aranet4 gaisa kvalitātes sensori veido absolūti lielāko daļu no mūsu Aranet biznesa, un viss ir izrādījies pavisam citādi, nekā gada sākumā tika plānots.

Šis ir gadījums, kad esam patrāpījušies īstajā laikā un īstajā vietā. Tādu uzņēmēju ir ļoti daudz. Ja pietiekami ilgi metīsi makaronus pret sienu, kāds noteikti pielips. Tad nākamais ir jautājums, kā nepalikt par one trick pony*, bet sākotnējo biznesa veiksmi padarīt par ilgtspējīgu un augošu biznesu? Jo pilnīgi iespējams, ka šajā un nākamajā gadā klienti pirks šādus gaisa mērītājus, bet tad pandēmija beigsies un nevienam tie vairs nebūs vajadzīgi. Bet var būt arī tā, ka šī tendence rūpēties par gaisa kvalitāti un higiēnu izrādīsies ilgstošāka un mēs atradīsim veidu, kā turpināt būt nozīmīgi saviem klientiem arī nākotnē — spēsim no šīs tendences uzbūvēt varenu, augošu un ļoti vērtīgu biznesu. 

Es uzskatu, ka biznesa attīstība sastāv no spējas saskatīt kādu ilgtermiņa vajadzību tirgū, pēc tam, pamatojoties uz šo vajadzību, uztaisīt labu produktu vai pakalpojumu, kuru nemitīgi uzlabot un pilnveidot, un visa šī pasākuma laikā censties izprast konkrēto sfēru arvien dziļāk — attiecīgi arī pilnveidot uzņēmumu, tā biznesa modeli un procesus. Tas ir līdzīgi kā iemācīties braukt ar velosipēdu un tad, jau braucot ar velosipēdu, to nemitīgi uzlabot uz pilnveidot.

Līdz ar to atslēgas vārdi ir: būvēt, mācīties, eksperimentēt, bet arī plānot un ļoti rūpīgi vērot apkārtējo vidi. Un vēl — būt pietiekami pacietīgiem, lai sākotnējo veiksmi uzbūvētu par stabilu ilgtermiņa biznesu.

1 Comments on “Par nākotni, kuru zināt nav lemts”

  1. Vairumā gadījumu biznesa grāmatās stāsta par tiem produktiem, uzņēmējiem, zīmoliem, kuriem izdodas. Tas ir līdzīgi kā loterijas laimētāja skaitļu kombinācija kļūst populāra nākamā izlozē, lai gan varbūtība ir precīzi tik pat liela kā jebkurai citai skaitļu kombinācijai.

    Man prieks, ka SAF ir izdevies radīt jaunu produktu, kuram ir pieprasījums – Aranet4. Cerams, ka produkts attīstīsies, augs un iekaros ikvienu telpu visā plašajā pasaulē. Mājās ir 3 gab Aranet4 no viena no pirmajiem “metieniem”. Vispārsteidzošākais – baterija joprojām nav jāmaina.

    Jebkurā gadījumā, izlasot šodienas ierakstu aizgāju un nopirku vēl saišķi ar SAF akcijām. Ticu produktam un ticu, ka spēsiet kā komanda būvēt uz šīs iespējas.

    Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: