Par vienradžiem

Ir Nauda augusta numura tēma ir vienradži — jaunuzņēmumi, kuru vērtība pārsniedz vienu miljardu eiro. Šis, protams, Latvijai ir priecīgs un piemērots brīdis, kad runāt par vienradžiem, jo beidzot tāds ir arī pie mums. No sirds apsveicu Printful un kopā ar viņiem priecājos! Katrs jauns tehnoloģiju miljonārs ir potenciāls investors un ceļvedis nākamajai uzņēmēju paaudzei. Kā zināms, vislielākais skaits vienradžu Baltijā mitinās mūsu kaimiņzemē Igaunijā — līdz šim brīdim tur ir bijuši septiņi šādi uzņēmumi: Skype, Playtech, Wise, Pipdrive, ID.me, Bolt un Zego. Pirmie, protams, bija Skype, un tieši tā dibinātāji ir devuši ļoti daudz visas Baltijas jaunuzņēmumu kopienas attīstībai. 

Jau pirms desmit gadiem Igaunijā izveidojās, piemēram, jaunuzņēmumu kustība Garāža 48 (Garage48.org), kas realizēja tam laikam ļoti svaigu un pat radikālu ideju — kopā sanāk nejauši cilvēki un cits citam prezentē savas idejas. Turpat uz vietas izveido komandas un dažas labākās idejas nākamo 48 stundu laikā noved līdz rādāmam prototipam. To, ka šī iecere «aizlidoja», apstiprina gan fakts, ka Garage48 aizsācēju vidū ir Pipedrive un Bolt dibinātāji Ragnārs Sass (Ragnar Sass) un Martins Viligs (Martin Villig), gan tas, ka Garage48 joprojām aktīvi rīko hakatonus jeb tehnoloģiju maratonus daudzviet pasaulē.

Pirmsākumos arī es piedalījos vairākos Garage48 hakatonos mentora statusā. Tolaik Bolt un Pipedrive vēl bija nelieli jaunuzņēmumi, kas aktīvi meklēja sēklas investorus. 100 000 eiro investīcija tajos 2012. gadā būtu desmitu vai simtu miljonu vērta šodien, un man bija pilnīgi reāla iespēja ieguldīt. Taču es no tās apzināti atteicos. Pagājušajā Ir Nauda numurā spriedu par kļūdām uzņēmējdarbībā un kā no tām izvairīties. Tagad, kārtīgāk šo tēmu apdomājot, secinu, ka nemaz nevajag mēģināt vairītie no kļūdāms, jo kļūdīšanās ir gandrīz vienīgā iespēja, kā cilvēks var mācīties un kļūt stiprāks un gudrāks. 

Ir visai maza jēga bēdāties par pagātnē gar degunu palaistajām iespējām. Šāda refleksija būtu noderīga tikai tad, ja manā rīcībā būtu laika mašīna, kas ļautu atgriezties un izmainīt kļūmīgos lēmumus. Labāk izmēģināt kādu «domu eksperimentu» — vai ar šodienas sajēgu es dotu 100 000 eiro 19 gadus vecam censonim, kurš grib izkonkurēt Uber? Tik un tā nedotu. Taču biznesā ir cilvēki ar dažādām vēlmēm riskēt, un investoriem ir atšķirīga motivācija.

Manuprāt, galvenie investēšanas kritēriji, ko esmu sarindojis pēc svarīguma, ir šādi: gatavība ieguldīto naudu ar lielu varbūtību zaudēt, milzīga patika pret dibinātāju komandu un sajūsma par konkrēto biznesa ideju. Tikai tad, ja piepildās visi šie nosacījumi, ir vērts atdarīt maku. 

Vai Latvijā piedzims vēl kāds vienradzītis, un kurā virzienā pēc tā lūkoties? Esmu drošs, ka piedzims. Līdz šim visi šādi uzņēmumi ir bijuši saistīti ar IT tehnoloģijām un orientēti uz tā sauktā network effects izmantošanu, t. i., jo vairāk lietotāju izmanto uzņēmumu, jo lielāka ir tā vērtība un jo grūtāk jauniem konkurentiem šādu pakalpojumu vai produktu ir nokopēt. Tāpēc, protams, uz vienradža novērtējumu var pretendēt tikai pilnībā uz eksportu orientēti uzņēmumi, kuru biznesa modelis ļauj ātri uzraut gaisā lietotāju skaitu. 

Liekas, no visiem Baltijas vienradžiem Printful ir vienīgie, kuri veido savas rūpnīcas un ražo fiziskas preces. Turklāt tās, lai cik paradoksāli tas liktos, ir krekliņu un tamlīdzīgu tehnoloģiski pavisam vienkāršu lietu apdrukas ražotnes. Visi pārējie pēc būtības ir starpnieki, kuri, pateicoties veiksmīgai informācijas tehnoloģiju pielietošanai, spēj patērētājiem tādu vai citādu problēmu risināšanu padarīt ērtāku un vienkāršāku.

Tāpēc, meklējot potenciālos vienradžus, vērts skatīties uz nozarēm, kuras tradicionāli ir neefektīvas un kuru klienti nav laimīgi. Ne velti pēdējos gados plaukst un zeļ vesela plejāde finanšu nozares tehnoloģiju uzņēmumu, no kuriem zināmākais ir Revolut, kā arī nelāgu slavu iemantojušie ātro kredītu uzņēmumi. To uzplaukuma iemesls ir cilvēku neapmierinātība ar tradicionālo universālo banku iesūnojušajiem pakalpojumiem (tām par attaisnojumu varu tikai teikt, ka tām sev līdzi jāvelk gana smaga vēsturiska un arī regulatoru uzlikta bagāža). 

Bet par citiem cilvēces šī brīža izaicinājumiem mēs visi labi zinām — neizcepties un nenosmakt, un turpināt apdzīvot šo planētu iespējami komfortablā veidā. Turklāt cenšoties izvairīties no lipīgām slimībām.

Taču ļoti pamanāma pēdējā laika tendence ir arī kvalitatīvu nišas pakalpojumu attīstība. Piemēram, Zoom. Lai gan Microsoft jau gadiem piedāvāja Skype, turklāt nesen tam pievienojās arī platforma Teams, tomēr tieši Zoom ir videokonferenču tirgus uzvarētājs. Gluži vienkārši patērētāji mēdz atteikties no kompānijām, «kurām ir viss», un dod priekšroku specializētākiem, ērtākiem nišas piedāvātājiem. 

Tā ir laba ziņu mūsu uzņēmējiem — eksportējiet, taisiet īstus, labus produktus, risiniet reālas cilvēku problēmas, un jums iespēju netrūks.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: